Płytki klinkierowe to odmiana ceramiki budowlanej. Podobnie jak cegły klinkierowe wykonywane są z klinkieru, czyli tworzywa ceramicznego wypalanego w wysokiej temperaturze. Cegły jednak są bardziej przestrzenne i stanowią typowy materiał budowlany – można z nich stworzyć konstrukcję budynku – mówi ekspert z https://sklep.auroks.pl/plytki-klinkierowe/ , firmy będącej liderem w branży budowlanej. Płytki klinkierowe służą natomiast tylko jako wykończenie, są stosunkowo cienkie i nie a się z nich budować.

 

 


Do czego używane są płytki klinkierowe? Ich podstawowe zastosowanie to wykańczania elewacji budynków. Składają się na to cechy charakterystyczne płytek klinkierowych: są one odporne na bardzo szeroki zakres temperatur, na wilgoć, nie osadzają się na nich mchy i grzyby, a płytki klinkierowe nie wchodzą też w reakcje chemiczne z innymi substancjami. Z powodu wysokiej odporności na ścieranie płytki klinkierowe wykorzystuje się też na podłodze. Płytki klinkierowe mają też inne zastosowania – na przykład mogą być z nich wykonywane cokoły.


Obecnie klinkier jest bardzo modny, głownie dlatego, że pożądanym efektem wizualnym stały się cegły. To jednak kosztowne rozwiązanie, dlatego wiele osób decyduje się na imitację odsłoniętej z tynku cegły. A do tego płytki klinkierowe są najlepsze. Dzięki płytkom można uzyskać efekt cegły w różnych kolorach czy kamienia – a do tego płytki klinkierowe są banalnie proste w położeniu na ścianę, więc każdy może sobie szybko odświeżyć wnętrze za ich pomocą.